4 fázy psychickej roviny alkoholizmu

Psychické roviny alkoholizmu majú 4 fázy. V tomto článku sme si pripravili prehľad jednotlivých fáz. Ak máte v okolí niekoho, koho sa týka téma alkoholizmu, je dobré vedieť a poznať, akým stavom si práve prechádza a aj vy mu tak viete o to lepšie pomôcť a byť oporou.

4 fázy psychickej roviny alkoholizmu
4 fázy psychickej roviny alkoholizmu (Zdroj: Unsplash.com)

Prvá

Je to začiatočná fáza alkoholizmu je zdanlivo nevinne vyzerajúca a spoločensky prijateľná. V spoločnosti nás ponúkajú kvalitným alkoholom na prípitok, ideme s partiou na pivo alebo zo zvedavosti chceme vyskúšať niečo nové, čo sme ešte nezažili. Preto väčšina z nás často siahne po tejto možnosti, ktorá nemá badateľne negatívny dopad na našu myseľ ani zdravie.

Druhá

Ide o fázu, kedy sme sa s účinkami alkoholu zoznámili a budujeme si alkoholovú výdrž, dokážeme sa kontrolovať. Vieme, kedy je dosť a alkohol nevnímame ako niečo, čo by mohlo zničiť naše vzťahy s okolím.

Tretia

Táto pokračujúca fáza odhaľuje rad psychických a fyzických problémov s konzumáciou alkoholu. Najskôr potrebujeme piť, aby sme sa dostali do dobrej nálady. Dobrá nálada zmizne vo chvíli, keď to s množstvami preháňame a nedokážeme sa kontrolovať. Nasleduje noc či ráno strávené nad záchodovou misou. Nenachádzame správne riešenia na problémy, preto najjednoduchšiu možnosť ako sa ich zbaviť, je zapiť ich.

Štvrtá

Je posledná psychická fáza sa najviac podpisuje na živote človeka. Spoločnosť ho vníma ako nespoľahlivého, neplní si povinnosti, zabúda na rodinu. Pitím alkoholu zaháňa pocity sebaľútosti, viny, hanby, alebo úzkostí. Nehľadí na dôsledky svojho pitia zo strany okolia. Spoločnosť ho zaškatuľkuje ako asociála, ktorý prepadol alkoholu a izoluje sa od neho.