Cirhóza pečene má viaceré príznaky a dôsledky

Pečeň sa dokáže vysporiadať so škodlivými látkami, ktoré prijímame. Ak je to však príliš často, nedokáže zaistiť plynulú a efektívnu činnosť prečisťovania od škodlivých látok. Poradíme vám hneď z úvodu, vyvarujte sa nadmernému a častému požívaniu alkoholu, aj keď sa jedná o ten kvalitnejší.

Cirhóza pečene má viaceré príznaky a dôsledky
Cirhóza pečene má viaceré príznaky a dôsledky (Zdroj: Unsplash.com)

Chemické látky prijímané z alkoholu ničia zdravé bunky a pečeň sa pomaly, ale isto, rozpadá. Vyvarujte sa nadmernému a častému požívaniu alkoholu, aj keď sa jedná o ten kvalitnejší.

Priebeh cirhózy pečene

Pre nadmerný a pravidelný príjem škodlivých látok v alkohol telo začína štrajkovať a pri postupnom poškodení pečene môže mať postihnutý zažltnutú pokožku, červené a žilnaté líca, opuchnuté či vpadnuté oči, pociťovať kŕče končatín. Často má nepravidelnú stolicu, krv v moči, pravidelne zvracia, odmieta jesť.

Viditeľne schudne alebo naopak jeho telo skladuje príliš veľa vody a jeho žalúdok je nafúknutý. Zvrátiť hroziacu smrť môže včasne nasadená liečba, kde lekár určí, ako veľmi je poškodená pečeň. Pacient sa podrobí liečbe a je pod stálou lekárskou kontrolou.