Že je opaľovanie len pre ženy? Rakovinu kožu môžete dostať aj vy!

Zhubné nádorové ochorenia kože sú nebezpečné rovnako, ako akékoľvek iné nádorové ochorenia. Rôzne kožné nádory sa môžu líšiť svojím vzhľadom, ako aj závažnosťou, no okrem iného ich spája hlavne to, že za najvýznamnejší rizikový faktor je považovaná expozícia ultrafialového žiarenia, ktorého zdrojom je v prvom rade slnko. Je teda dobré poznať preventívne opatrenia, ako rakovine kože predísť.

Že je opaľovanie len pre ženy? Rakovinu kožu môžete dostať aj vy!
(zdroj: unsplash.com)

Používate opaľovací krém správne?

Problematika rakoviny kože, ktorá tvorí až okolo 40 % zo všetkých nádorových chorôb, sa týka každého z nás. Najdôležitejšou formou prevencie rakoviny kože je používanie ochranných prípravkov s dostatočne vysokým SPF faktorom a ochranou pred UVA a UVB lúčmi. Na vzniku rakoviny kože sa pritom podieľa vo väčšej miere hlavne UVB žiarenie, UVA žiarenie zase prispieva k starnutiu kože, alergiám a pigmentovým škvrnám. Väčšina mužov používa opaľovacie krémy iba sporadicky, kozmetika je predsa ženská záležitosť. To je však prvá chyba – opaľovací krém nie je dekoratívna kozmetika. Mnoho z nás, ak už aj opaľovací krém používame, pri jeho používaní robí chyby, ako je napríklad používanie prípravkov s nedostatočne vysokým SPF faktorom, aplikácia veľmi malého množstva prípravku, vynechávanie častí tela pri aplikácii (napr. uši, viečka, dlane, chodidlá) alebo jednorazová aplikácia prípravku na opaľovanie (teda prípravok nie je aplikovaný podľa potreby v priebehu dňa opakovane). Že žiaden doma nemáte? Tak šup šup nejaký kúpiť, hoci aj so zľavou vďaka http://www.zlavove.sk/.

So slnením to nepreháňajte

Hoci máme opaľovacie prípravky s ochranou pred slniečkom, odborníci aj napriek tomu odporúčajú sa čo najviac vyhýbať najprudším slnečným lúčom. Že ležanie na slnku nie je pre vás, takže sa nemáte čoho báť? Aj akákoľvek záhradná práca či letná outdoorová aktivita v sebe nesie riziko spálenia. V čase medzi 11. a 15. hodinou, hlavne v letných dňoch, je ideálne znížiť pobyt na priamom slnku na čo najnižšiu možnú mieru. Vtedy je intenzita slnečného žiarenia najvyššia. Odborníci a kožní lekári rovnako odporúčajú nepreháňať to s opaľovaním. Bronzová pokožka je síce krásna, no je potrebné myslieť na to, že táto forma skrášľovania tela predstavuje pre zdravie riziko. Ak sa opaľujete, je nevyhnutné urobiť všetko preto, aby sa pokožka nespálila, teda používať ochranné prípravky a ideálne sa opaľovať mimo spomínaných rizikových hodín.

Solárium je dobré kvôli vitamínu D – mýtus, alebo fakt?

Hoci solárium bolo doteraz ženskou doménou, momentálne je čoraz viac mužov, ktorí ho navštevujú. Možno práve z toho dôvodu, že ich síce bronzová pokožka láka, ale nechce sa im ležať na slnku. Návšteva solárií je však preukázaným rizikovým faktorom vzniku rakoviny kože. U ľudí, ktorí pravidelne navštevujú soláriá, je prítomné vyššie riziko vzniku zhubného nádorového ochorenia kože. Často o soláriách kolujú mýty, že zabezpečia ochranné opálenie a znížia riziko následného spálenia na slnku a podporia produkciu vitamínu D. Žiadne z týchto tvrdení však neboli preukázané. V prípade využívania solária je dôležité myslieť na ochranu kože prípravkami a hlavne nepreháňať to s návštevami. Osoby so svetlými fototypmi, mladiství do 18 rokov, osoby s rakovinou kože v rodine, ako aj osoby užívajúce lieky spôsobujúce precitlivenosť na slnko, by sa mali soláriám vyhýbať úplne. Pokožku možno pred slnkom veľmi účinne chrániť aj oblečením. Voľné dlhšie odevy z ľahkých prírodných materiálov sú cez leto úplne ideálne. Chrániť treba aj pokožku hlavy, a to o to viac, pokiaľ na nej absentujú vlasy. Nezabúdajte ani na slnečné okuliare. Nádor môže vzniknúť aj na očnom viečku, dokonca priamo v oku (očný melanóm).