Práca v zahraničí – tipy a rady, ako si nájsť prácu snov

Možno vás omrzela práca na Slovensku a chcete vyskúšať niečo nové, alebo si chcete zarobiť viac, práca v zahraničí sa zdá ako ideálna príležitosť. S hľadaním práce v cudzine to niekedy nie je až také jednoduché, hlavne ak chcete robiť niečo iné, prípadne sa tam chcete usadiť natrvalo. V dnešnom článku nájdete naše tipy na to, ako si hľadať prácu v zahraničí a čo vám hľadanie môže uľahčiť.

Práca v zahraničí – tipy a rady, ako si nájsť prácu snov (Foto: unsplash.com)

Cez agentúru alebo na vlastnú päsť

Možností, ako sa dostať to zahraničia je viacero. Jednou z nich je skontaktovať agentúru, ktorá má kontakt na firmy v zahraničí a pomôžu vám s nájdením práce. Dobrú agentúru spoznáte tak, že od vás nechcú hneď peniaze za rôzne poplatky, ale snažia sa vám so všetkým ochotne pomôcť. Keď im napíšete, poskytnú vám potrebné informácie a zároveň pôsobí dôveryhodne aj ich internetová stránka. Tu však nezabúdajte na cestovné poistenie, respektíve také, ktoré využijete aj keď cestujete za prácou.

Tí odvážnejší nekontaktujú agentúru, ale kúpia si do vybranej krajiny letenky a idú na blind, čiže vopred nemajú nič dohodnuté. Je dobré mať v tomto prípade nejakú finančnú rezervu, ktorá pokryje prvotné náklady, keď ešte nemáte prácu. Práca sa hľadá jednoduchšie na mieste, takže sa spýtajte na prácu u lokálnych ľudí, v podnikoch, prípadne si prezrite inzeráty v novinách aj na internete.

Ak chcete zvýšiť svoje šance, môžete si vytvoriť vlastný web. Stačí aj jednoduchá jednostránková webstránka, ktorá bude zároveň vašim životopisom. Pri práci v IT sfére môžete zlepšiť svoje šance, ak využitej SEO test a svoj web následne optimalizujete.

Tipy, ktoré vám pomôžu pri hľadaní práce v zahraničí

Sú určité veci, ktoré vám pri zháňaní práce veľmi pomôžu a zároveň sa vďaka nim môžete dostať na lepšiu pracovnú pozíciu. Jednou z nich je znalosť cudzieho jazyka, buď angličtiny alebo konkrétneho jazyka, ktorý sa používa v krajine, do ktorej chcete vycestovať. Ďalším tipom sú doklady o tom, že máte vzdelanie, kurzy alebo skúsenosti z predošlého zamestnania. Pri hľadaní práce vám tiež pomôže internet, na ktorom nájdete väčšinu potrebných informácií.

Čo potrebujete si zaobstarajte ešte pred vycestovaním. Vyhnete sa tak stresu v cudzej krajine. Všetko potrebné nájdete aj online. Nezabúdajte na zľavové kódy a ešte aj ušetríte.