Ako funguje kvalitná asistenčná služba

Mnohí z nás si už život bez auta nedokážu predstaviť. Rozvážať deti do školy a škôlky, dopraviť sa do zamestnania, cestou domov nakúpiť a deti vyzdvihnúť. Rozvážať ich na krúžky, cez víkend si vyraziť na pekný výlet, alebo manželku odviezť na posedenie s kamarátkou. Ako by sme to bez auta všetko zvládli? Lenže čo ak sa pokazí?

Ako funguje kvalitná asistenčná služba
Ako funguje kvalitná asistenčná služba (zdroj: komerčný článok)

Kto má auto, musí ho mať zo zákona aj poistené. Povinné zmluvné poistenie je, ako už názov napovedá, povinné, jeho súčasťou môžu byť aj asistenčné služby. Čo si pod tým predstaviť a ako fungujú?

Keď sa povie asistenčná služba

Väčšine z nás sa hneď vybaví technická pomoc v prípade dopravnej nehody. Asistenčné služby ale majú oveľa širšie pole pôsobnosti.

Účelom asistenčnej služby je poskytnúť pomoc klientovi vo chvíli, keď sa dostane do problémov, nevie si s nimi rady a nezvládne ich vyriešiť bez cudzej pomoci. Potom sa klient môže obrátiť na asistenčnú službu, ktorá mu poradí, ako z nepríjemnej situácie von.

Má to ale jeden háčik. Musíte ich mať dohodnuté. Nie sú automatickou súčasťou poistenia, väčšinou je potrebné si ich dohodnúť ako doplnkové pripoistenie. A keď už súčasťou sú, možno sú limity tak nízke, že nepokryjú náklady. Preto sa zaujímajte, či máte asistenčnú službu dohodnutú a s akými limitmi.

Kedy vám asistenčná služba môže pomôcť?

To záleží na poistke, ku ktorej ste si asistenčné služby dohodli. Môžu byť súčasťou poistenia motorových vozidiel, cestovného poistenia, poistenia domácnosti aj životného poistenia.

Asistenčné služby vám poskytnú radu telefonicky, prípadne k vám vyšlú svojho pracovníka, ktorý pomôže riešiť problém priamo na mieste.

Poistenie motorových vozidiel

Asistenčná služba vám pomôže pri:

• Technických problémoch – zaistí odtiahnutie vozidla, zapožičanie náhradného vozidla po dobu opravy toho vášho, môže dokonca pomôcť so zaistením núdzového ubytovania na dobu opravy a pod.
• Poskytuje služby právnej asistencie ako doručenie náhradných dokladov k vozidlu, tlmočnícke služby po telefóne pri cestnej kontrole, vybavovanie nárokov na náhradu škody na vozidle atď.

Na čo si dať pri dohode asistenčných služieb pozor?

Asistenčné služby stoja pár eur, ušetriť ale môžu státisíce aj milióny. Na čo si pri ich dohode dať dobrý pozor?

• Nastavte si dostatočne vysoké poistné limity. Aj odtiahnutie vozidla niečo stojí. Prečo ho platiť z vlastného vrecka?

• Kde všade asistenčné služby platia? Nepôjdete niekam, kde ich využiť nemôžete?

• V akých prípadoch môžete asistenčné služby využiť? V základnej podobe často platia len tie najčastejšie ťažkosti ako to, že vám nejde naštartovať auto, dovoz pohonných hmôt alebo zabuchnuté klíčky. Odťah ani náhradné vozidlo vám ale nepreplatia. Na to už potrebujete širší rozsah krytia.

Náš tip: Hľadáte poistenie, ktoré vám za dobrú cenu ponúkne aj dostatočné poistné limity? Využite webový porovnávač poistenia.

Čo si môžete v balíčku asistenčných služieb poistiť?

Keď dôjde k poruche na vašom vozidle, asistenčná služba k vám vyšle svojho pracovníka. To je základ. Ďalej už ale záleží od toho, ako máte služby a limity nastavené. Čo si môžete do balíčka asistenčných služieb pridať?

• Odťah vozidla
• Vyslobodenie vozidla
• Uschovanie vozidla
• Poskytnutie náhradného vozidla po dobu opravy alebo jej časti
• Preplatenie ubytovania pre celú posádku vozidla
• Preplatenie nákladov na pokračovanie v ceste

Komerčný článok