Problémy s nadmernou spotrebou paliva? Skontrolujte DPF filter

Ak vaše auto začalo postupom času spotrebovávať oveľa viac paliva, s najväčšou pravdepodobnosťou je potrebná diagnostika a čistenie filtra pevných častíc a katalyzátora. Áno, aj vaše auto môže časom niektoré zo svojich služieb a funkcií vypovedať, na základe čoho si potom vyžaduje kontrolu, pravidelnejší servis a prečistenie niektorých jeho častí. A k jedným z nich môže patriť aj DPF filter.

Problémy s nadmernou spotrebou paliva? Skontrolujte DPF filter
Problémy s nadmernou spotrebou paliva? Skontrolujte DPF filter (Foto: dpfpro.sk)

Čo je DPF filter?

Filter pevných častíc alebo inak DPF je filter v dieselových motoroch, ktorý pomáha odstraňovať emisie častíc sadzí, ktoré vznikajú pri nedokonalom spaľovaní paliva.

S cieľom znížiť podiel uhľovodíkových zlúčenín vo výfukových plynoch je potrebné z času na čas toto zariadenie prečistiť. Existuje na to niekoľko spôsobov.

Čistenie DPF filtra

Čistenie DPF filtra pevných častíc je nevyhnutným postupom, ktorý sa musí vykonávať pravidelne v závislosti od veku vozidla a štýlu jazdy.

Pre osobné automobily je to od 40-50 tisíc najazdených km a pre nákladné automobily od 200-300 tisíc km. Na zhoršenú kvalitu a nedostatočnú funkciu DPF filtra vás upozorní aj kontrolka na palubnej doske. Vtedy je potrebné túto situáciu riešiť a zaistiť DPF filtru čistenie.

Jediné riešenie bezproblémového fungovania vozidla

Čistý filter je jediným účinným riešením na bezproblémové fungovanie vášho auta a jeho plnohodnotného výkonu. Pri konkrétnej rýchlosti a záťaži vozidla sa filtre čistia aj sami, čo je proces rovnako dôležitej regenerácie DPF filtra. Ak to ale nestačí, musíte zvážiť jeho výmenu.

Nákladný spôsob, ktorému sa ale môžete vyhnúť, ak ten starý filter necháte vyčistiť repasom. Teda postupným a dôkladným vyčistením každej jednej časti. Aj repas DPF filtra si však musíte nechať urobiť u profesionálov, ktorí na tento postup používajú najmodernejšiu techniku a technológie.

Text:PR