Pánske hodinky ako najvýraznejší doplnok – ako si vybrať tie pravé?

Na nákup hodiniek netreba zanedbať prípravu. Ak patríte medzi tých, ktorí chcú zo svojich peňazí vyťažiť maximum, tak by ste sa mali na tento proces pripraviť. Aj keď sú v súčasnosti klasické hodinky nahrádzané tými smart, nikdy ich úplne z trhu nevytlačia a nemôžeme ich porovnávať. Keď si vyberiete tie pravé hodinky, tak by vám mali vydržať roky. Čo by ste mali zvážiť pri výbere pánskych hodiniek?

Pánske hodinky ako najvýraznejší doplnok – ako si vybrať tie pravé? (Foto: unsplash.com)

Strojček hodiniek

Kaliber alebo mechanizmus, je najdôležitejšou časťou hodiniek. V podstate je to ich srdce a od neho závisí, aké budú a ako komfortne sa používajú. Základné sú tri typy strojčekov: mechanické ručne naťahované, mechanické samočinne naťahované a quartzové. Ručne naťahované hodinky obsahujú hnaciu pružinu. Akonáhle bude navinutá, strojček sa rozbehne a hodinky budú fungovať, pokým sa celá neodvinie.

Automatické mechanické hodinky sú veľmi podobné, ale namiesto natáčania pružiny získavajú energiu pohybom rotora s rozloženou hmotnosťou. Stačí chodiť alebo hýbať rukou, aby sa hodinky udržali. Quartzové hodinky sú ideálne pre tých, ktorí sa nechcú obmedzovať. Poháňa ich batéria alebo dobíjaťeľný akumulátor. Zároveň sú presné a cenovo veľmi dostupné.

Funkcie a vychytávky

Základnou požiadavkou je, aby nám hodinky ukázali čas. To by mali robiť úplne všetky. No aj klasické hodinky mávajú doplnkové funkcie a poskytujú informácie navyše. Jednou z nich je ukazovanie dátumu. Keď sú na hodinkách aj menšie ciferníky, tak práve tie vám ukážu dátum. Ďalej to môže byť alarm, lunárne fázy a pri luxusnejších modeloch aj repetície. Potom sú tu stopky, ktoré bývajú umiestnené na hlavnom ciferníku hodiniek, chronograf či rôzne senzory.

Štýl hodiniek

Štýl hodiniek by ste si mali vyberať podľa vášho životného štýlu a obliekania. Je rozdiel, či ste podnikateľ alebo vykonávate nejakú manuálnu prácu. Jednoduché sú oblekové hodinky, sú tvarovo funkčné a majú uhladený vzhľad. Bývajú tenké a s minimom funkcií. Poľné hodinky vznikli z prvých modelov, ktoré sa používali na vojne. Ich dizajn je viac športový a vyrábajú sa z nehrdzavejúcej ocele.

Letecké hodinky majú viac ciferníkov a kovové telo. Prvý model navrhla značka Cartier. V priebehu rokov sa stávali čoraz obľúbenejšími a jednotlivé prevedenia sa môžu značne líšiť. Pretekárske hodinky sú pohodlné, stredne veľké, majú kovový alebo kožený remienok. Bývajú lesklejšie a dajú sa používať aj počas bežného dňa.