Čistenie a starostlivosť o zuby – ako si dopriať žiarivý úsmev?

Podľa viacerých prieskumov je práve úsmev vec, ktorú si všimne žena na mužovi ako prvú. Až potom sa pozerá na jeho vlasy či postavu. Preto je dôležité, aby ste sa oň dôkladne starali. V opačnom prípade bude nie len nevzhľadný, ale pokazené zuby sú aj poriadne bolestivá záležitosť. Aké sú základy správnej a zdravej starostlivosti o zuby a čo by vo vašej výbave nemalo chýbať?

Čistenie a starostlivosť o zuby – ako si dopriať žiarivý úsmev? (Foto: unsplash.com)

Základné pravidlá starostlivosti

Zuby by ste si mali čistiť dvakrát denne, ráno a večer. Nemala by to byť len nejaká rýchla záležitosť, ale mali by ste tomu venovať aspoň 2 minúty. Umývanie zubov je vhodnejšie pred jedlom a preto, lebo po jedle je sklovina mäkšia a čistením si môžete odstrániť nie len kúsky jedla, zubný povlak, ale aj tenkú sklovinu, ktorá zuby chráni.

Pri starostlivosti je dôležitá aj správna voľba zubnej kefky. Klasická kefka by mala mať hlavičku, čo najmäkšie štetiny a dostatočnú hustotu vlákien. Ak máte problém s ďasnami, tak siahnite po kefke s menším množstvom štetín. S elektrickou kefkou je čistenie zubov zábavnejšie, detailnejšie a rýchlejšie. Ideálne je zvoliť kvalitnú značku akou je Oral-B, Phillips alebo ETA. Vo výbave by vám nemala chýbať ani medzizubná kefka a dentálna niť. Niektorí ľudia pravidelne používajú aj ústne vody, no tie nie je nutné používať.

Zubnú pastu by ste mali vyberať podľa toho, či máte nejaké problémy so zubami alebo nie. Môžete siahnuť po zubnej paste na citlivé zuby, na krvácanie ďasien, na bielenie zubov, zubnej paste bez fluóru a prírodné varianty zubných pást. Delia sa aj podľa abrazivity, a to na nízku, bežnú a vysokú. Tento parameter hovorí o tom, ako veľmi pasta obrusuje zuby.

Ďalšie tipy na starostlivosť o váš úsmev

Pri starostlivosti o zuby je dôležitá aj pravidelnosť návštev u vášho zubára. Na preventívnu prehliadku by ste sa mali objednať raz do roka. Takto si budete istí, že sú vaše zuby zdravé. Ďalšie kroky by mali smerovať na dentálnu hygienu. Postarajú sa o odstránenie zubného kameňa, plaku a zubnej pigmentácie. Od dentálnej hygieničky dostanete rady na to, ako si správne čistiť zuby a čo na čistenie budete potrebovať.